408_20240506_101147.jpg

U9 na turnaji v Hranicích

U9 v Hranicích

Třetí kolo okresního přeboru pro starší přípravky skupiny C se odehrálo v sobotu na modernizovaném hřišti s umělou trávou třetí generace na stadionu SK Hranice. Kvůli nemocem jsme nastoupili pouze s devíti hráči

Sestava: Kameník Filip, Vácha Daniel, Jiříček Filip, Holotík Matyáš, Hrazdira Filip, Skácel Jakub, Kostýlek Tobiáš, Vrba Andreas, Pavelka Adam

V úvodním utkání jsme se utkali s nám již dobře známým soupeřem z Hustopeč n. B. Jak se dalo očekávat, utkání bylo od začátku do konce vyrovnané a plné napětí. Oba týmy předváděly aktivní a bojovnou hru. I když jsme od začátku měli mírnou převahu, soupeř nám nedal nic zadarmo a neustále nás tlačil. Postupně se nám ale dařilo eliminovat počáteční nervozitu a předváděli jsme stále sebevědomější hru. Zejména díky bojovnému výkonu se nám nakonec podařilo dosáhnout vítězství.

Ve druhém utkání jsme narazili na silně obměněný tým Brodek u Př., kde zejména v brance nastoupil jejich stabilní gólman. Na herní styl z prvního zápasu jsme navázali s mírným počátečním štěstím, ale podařilo se potvrdit roli favorita. Soupeř zvolil stejnou taktiku jako v minulém kole, která spočívala v jednoduchých dlouhých nákopech a napadání. Díky důrazu v obraně a příležitostným výběhům Daníka se nám podařilo čelit soupeřovým útokům a nakonec dosáhnout vítězného konce.

Vlivem odehraných minut, náročného stylu hry, horkého počasí a umělého povrchu hřiště jsme do závěrečného utkání vstupovali s viditelnou fyzickou únavou, zejména ofenzivních hráčů. Domácí celek opět od začátku zápasu převládal a herním projevem i fyzicky vyrovnanou připraveností nám znovu ukázal, na čem musíme individuálně do budoucna zapracovat. Zejména v druhém poločase jsme byli nuceni střídat hráče spíše takticky, což nakonec vedlo k ubojované remíze.

Celkově naši hráči kategorie U9 předvedli pohledný herní projev. Chyby jsou na hřišti běžné a jsou nedílnou součástí učení se. Proto se v přípravkách nesoustředíme primárně na výsledky, ale na to, aby hráči rozvíjeli své fotbalové dovednosti. To zahrnuje i přijetí rizika ztráty míče při individuálních akcích, aktivní pohyb po hřišti a hledání vhodných pozic, zlepšení rozehrávky od brankáře, efektivní zakončení rohů a další herní aspekty. Naším cílem je hrát skutečný fotbal, který se vyhýbá bezmyšlenkovitým dlouhým balónům od branky či rohů přímo do soupeřovy poloviny a zakončení z různých pozic na hřišti. Zaměřujeme se na celkový rozvoj techniky a taktiky hráčů. Pokud mladí fotbalisté nezískají potřebný herní klid a jistotu již v přípravkách, může být v pozdějších mládežnických kategoriích, kde už se body počítají, těžké tyto návyky dohnat. Proto je důležité, aby se mladí hráči učili správné herní návyky již od útlého věku a postupně je rozvíjeli v komplexní a efektivní hru.

Ivo Mokruš