so 21. 10. 2023 14:30 @ tráva, MSD-E, 12. kolo

Individuální chyby uhasily naděje na výhru

FK Šternberk : 1.FC Viktorie Přerov 3:1 (2:1)

Branky: 40' Knebl , 43' Zifčák, 86' Dvořák - 38' Vařecha

Sestava 1.FCV: Mikeš - Janyška (76' Pistovčák), Kuča, Vařecha (46' Kocian A.), Řezník - Kocian V. - Masný (60' Kratochvíl), Verbich, Braun, Caletka (66' Otáhal) - Repček

Prvních 20 minut se soupeři oťukávali a hrálo se bez šancí. Poté jsme začali mít více ze hry. Po centru Masného mířil Braun do brány, ale obránce jeho střelu na brankové čáře vykopl. Na druhé straně se Mikeš nepoučil ze svých minulých chyb a opět tak dlouho otálel s rozehrávkou, až to vypadalo, že ho útočník vybere a dá do prázdné. To se naštěstí nestalo. Další naši velkou šanci měl Repček, který po centru Řezníka hlavou orazítkoval břevno. Do třetice všeho dobrého tak přišlo ve 38. minutě. Po standartce Repčeka nejprve hlavičkoval Kuča a k odraženému míči se dostal Vařecha, který uklízel do brány - 0:1.

Na kluky volám, aby se soustředili, jelikož 5 minut po vstřelené brance je nejdůležitějších. Zbytečně. Hned po rozehrávce Šternberk jednoduše zakombinuje, my jej dostaneme presinkem pod tlak a to není cílený dlouhý míč, to je odkop, který letí na Vařechu, kolem kterého 25 metrů nikdo není. Z hrdiny se stává smolař, když totálně zazmatkuje a nepochopitelně posílá do úniku domácího Knebla, který po kličce Mikešovi srovnává do prázdné na 1:1. Hned z rozehrávky předvádí fantastickou akci Verbich, který kombinací s Braunem a Janyškou vysílá do úniku z boku Masného, ten však tváří v tvář Kopřivovi netrefil bránu.

Poté přišly direkty, na které jsme již nenašli odpověď. Kuča naprosto zbytečně fauluje 18 metrů od brány, domácí ještě touto situací pohrdli. Mikeš rychle rozehrává, Braun odevzdává míč soupeři, Kuča opět nestíhá a tak fauluje, cca 30 metrů od brány. Rozhodčí, které jsem bezprostředně po utkání chválil za dobrý výkon však udělal za mě jedinou větší chybu. Z videa je jasně vidět, jak situaci faulu posunul o cca 6 metrů, což je pro mě v tomto prostoru nepochopitelné, když se akce kolikrát vracejí kvůli metru. Daleko větší chybu ale udělal Repček, který trestuhodně ve zdi uhnul a míč letící na bránu Mikeš nezlikvidoval - 2:1. To, co jsme předvedli od 39. do 43. minuty by se mělo pouštět dětem pravděpodobně v rubrice: Jak si neposrat utkání, které máš pevně ve svých rukou.

O poločasové přestávce jsme se snažili z nastalé situace vyhrabat, ale tohle by otřáslo daleko zkušenějším týmem. Ve druhém poločase jsme se snažili s výsledkem něco udělat. Měli jsme míč více na kopačkách, ale domácí nám krásně ukázali, jak se hraje, když vedeš. Do ničeho nás nepustili, poctivě bránili a všechny naše náznaky si v klidu pohlídali. Ani množství rohů nám k zakončení nepomohlo. Riskovali jsme, hráli pak na 3 útočníky, ale efekt byl nulový. Logicky vznikala okénka v naší obraně a jedno z nich potrestal v 86. minutě po jednoduché kličce A. Kocianovi šternberský Dvořák - 3:1.

Hotovo, můžeme jet domů s prázdnou.
Dostali jsme se do nekomfortní situace, kdy máme více odehraných utkání než nasbíraných bodů, což ve fotbalu nikdy nevěstí nic dobrého. Věděli jsme již v červenci, že to budeme mít těžké, proto jsme z každé výhry měli až euforické pocity, ale v tomto složení se divize rozhodně nedá hrát nahoře a dost možná ani ve středu tabulky. Ne, že by na to kluci neměli herně, ale nedáváme to v hlavě. Tak triviální chyby jsem neviděl ani minulý rok v U15. Zbraně však neskládám, to se neslučuje s mou povahou.

Čeká nás klíčové utkání proti HFK Olomouc, které musíme zvládnout za každou cenu. Uvidíme, jestli se mi podaří kluky dostat z krize, je nejvyšší čas. Začít však musíme odzadu, soupeř branky téměř nedostává a mám tušení, že moc pohledné utkání neuvidíme. Přesto tímto žádám fanoušky, aby nás přišli povzbudit.